Not For Sale 2009

Regrutovanje i transfer ljudskih bića pomoću pretnje silom ili primene sile ili prinude, prevare, obmane ili zloupotrebe u cilju eksplatacije, predstavlja globalnu društvenu devijaciju koja ugrožava osnovna ljudska prava - pravo na život, na slobodu izbora, na slobodu kretanja ...

Visoka stopa nezaposlenosti, „fleksibilizacija“ rada i feminizacija siromaštva najčešći su uzroci marginalnog društvenog položaja potencijalne žrtve eksploatacije, koji dalje ugrožava identitet, integritet i dostojanstvo pojedinca. U takvim uslovima, osoba postaje lak plen eksploatatora koji različitim oblicima nasilja (psihičko, fizičko, seksualno) i mučenja, obezbeđuje potpunu kontrolu, slama otpor i osigurava poslušnost žrtve.

Eksploatacija kroz prostituciju ili kroz druge vidove seksualne eksploatacije, prisilnog rada, ropstva ili položaja sličnog ropskom, vrši se u najsurovije mogućim uslovima. Zatočena, obespravljena, zlostavljana i mučena, žrtva je eksplotisana samo radi profita. Seksualna eksploatacija je samo jedan od mnogih oblika trgovine ljudima.

Foto esej “Not For Sale” ukazuje na osnovni paradoks društvenog fenomena seksualne eksploatacije. Analognom tehnologijom, Nemanja Maraš razlaže dva osnovna nivoa kompleksne pojave - sveprisutnost i nevidljivost - čime prodire u srž problema društvene devijantnosti. Prostorno i vremenski neograničena, organizovana i nemislosrdna, seksualna eksploatacija zastupljena je na svim nivoima i u svim uslovima društvenosti, te je tako postala sastavni deo naše svakodnevnice, koji, na žalost, ne primećujemo. Njena zastupljenost i rasprostranjenost je zapanjujuća, a njema skrivenost obeshrabrujuća.

Osnovni motiv žrtve eksploatacije ukazuje na usamljenost i bespomoćnost, obespravljenost i odbačenost, izloženost i izrabljenost, ropstvo i nemoć. Statusno ogoljena, potpuno obespravljena i izolovana, žrtva je nemoćna da se odupre pritisku i promeni svoj marginalni položaj.   

Srđan Barišić